Nowoczesny sprzęt rehabilitacyjny

|

Rehabilitacja, podobnie jak wiele innych dziedzin, zmienia się dynamicznie wraz z postępem technologicznym. Nowoczesny sprzęt rehabilitacyjny daje terapeutom nowe możliwości, ułatwia prowadzenie zabiegów, zwiększa skuteczność oddziaływań terapeutycznych, a często także zadowolenie pacjentów.

W artykule przedstawiamy zestawienie nowoczesnych sprzętów rehabilitacyjnych, wykorzystywanych w pracy z różnymi grupami pacjentów, w tym urządzenia do rehabilitacji neurologicznej i sprzęt do rehabilitacji poudarowej.

Nowoczesny sprzęt rehabilitacyjny

Nowoczesny sprzęt rehabilitacyjny to różnorodne grupy urządzeń, które podzielić można ze względu pod względem funkcji, usprawnianych obszarów lub przeznaczenia w konkretnej dziedzinie rehabilitacji. Poniżej przedstawiamy przegląd różnych sprzętów, którymi posługują się lekarze, rehabilitanci i fizjoterapeuci:

  • Stoły rehabilitacyjne: należą do podstawowego wyposażenia gabinetów rehabilitacyjnych. W tej grupie wyróżnić można stoły do masażu, gimnastyki biernej, osteopatii i terapii manualnej, stoły do pionizacji oraz bardziej tradycyjne leżanki i kozetki.
  • Kabiny do ćwiczeń i zawieszeń (UGUL: Uniwersalny Gabinet Usprawniania Leczniczego): charakterystyczne klatki z różnorodnym wyposażeniem (linki, podwieszki, pasy, ciężarki), które znaleźć można w większych gabinetach i salach rehabilitacyjnych.
  • Rotory rehabilitacyjne: urządzenia przeznaczone do rehabilitacji kończyn górnych i dolnych, umożliwiają prowadzenie zarówno ćwiczeń biernych, jak i czynnych. Bardziej zaawansowane rotory wyposażone są w wyświetlacze.
  • Szyny: podobnie jak rotory, szyny pozwalają na wykonywanie ćwiczeń biernych i czynnych (rzadziej), można je podzielić ze względu na przeznaczenie do usprawniania stawów kończyn górnych (barkowego, łokciowego, nadgarstka, palców dłoni) oraz stawów kończyn dolnych (biodrowego, kolanowego, skokowego).
  • Urządzenia do hydroterapii: urządzenia pozwalające na prowadzenie hydroterapii to przede wszystkim różnego rodzaju wanny i wirówki.
  • Sprzęt do fizykoterapii: różnorodna grupa sprzętów do oddziaływania bodźcami fizycznymi, w której znajdują się m.in urządzenia do elektrostymulacji, elektroterapii, terapii ultradźwiękowej, magnoterapii czy krioterapii.
  • Urządzenia do reedukacji chodu: grupa sprzętów, w której znaleźć można bardzo zaawansowane technologicznie systemy (wykorzystujące automatyczne ortezy, aparaturę do odciążenia, podnośniki i podwieszenia) a także bardziej tradycyjne sprzęty, jak bieżnie czy chodziki.
  • Urządzenia do rehabilitacji kończyn górnych: kolejna kategoria, w której stale następuje wyraźny postęp pod względem rozwiązań technologicznych; zaliczają się do niej systemy wykorzystujące automatyczne ortezy, aparaturę do odciążenia, mechanizmy sprężynowe, czy rękawice do rehabilitacji dłoni.
  • Urządzenia do usprawniania różnych grup mięśni: sprzęty podobne do wyposażenia siłowni, pozwalają na ćwiczenie większości partii mięśni.
  • Urządzenia do trakcji kręgosłupa: sprzęty, które odciążają terapeutę w wykonywaniu trakcji (wyciągu) kręgosłupa na odcinku szyjnym lub lędźwiowym.
  • Platformy do rehabilitacji równowagi: w tej kategorii znajdują się zarówno nowoczesne elektroniczne platformy posturograficzne i stabilometryczne z funkcją ćwiczenia kontroli równowagi, jak i proste platformy balansowe.
  • Urządzenia z wirtualną rzeczywistością: grupa urządzeń należących do najbardziej nowoczesnych sprzętów rehabilitacyjnych, wykorzystują zaawansowane technologicznie systemy optyczne do śledzenia ruchów pacjenta i prezentowania jego obrazu w wirtualnej rzeczywistości, co pozwala na wykonywanie różnorodnych ćwiczeń.

Urządzenia do rehabilitacji neurologicznej

Wiele z wymienionych wyżej urządzeń znajduje zastosowanie w rehabilitacji pacjentów ze schorzeniami i urazami neurologicznymi, stanowiąc równocześnie sprzęt do rehabilitacji poudarowej.

Ze względu na możliwość łączenia treningu ruchowego i poznawczego, wśród urządzeń do rehabilitacji neurologicznej coraz bardziej powszechne są systemy wykorzystujące rzeczywistość wirtualną. Ich dodatkową zaletą jest możliwość współpracy z różnorodnymi urządzeniami peryferyjnymi: platformami do rehabilitacji równowagi, ortezami, bieżniami i wieloma innymi.

Częstą potrzebą w rehabilitacji neurologicznej jest usprawnianie kończyn dolnych i reedukacja chodu. Z tego względu urządzenia do rehabilitacji neurologicznej to w dużej mierze sprzęty takie jak rotory, szyny, ortezy czy bieżnie.

Do powszechnie wykorzystywanych urządzeń do rehabilitacji neurologicznej należą także wymienione powyżej sprzęty do usprawniania kończyn górnych: rotery, szyny, ortezy czy rękawice.

Pacjenci w trakcie rehabilitacji neurologicznej korzystają również z różnych urządzeń do fizykoterapii oraz innych wymienionych wyżej przyrządów do ćwiczeń.

Urządzenia z rozszerzoną rzeczywistością

Do najbardziej nowoczesnych sprzętów rehabilitacyjnych zaliczają się niewątpliwie urządzenia, które wykorzystują technologię rozszerzonej rzeczywistości do prowadzenia różnorodnych ćwiczeń ruchowych i poznawczych.

Zobacz jak działa Neuroforma PRO - urządzenie do rehabilitacji ruchowej, poznawczej i kontroli równowagi

Przykładem tego typu sprzętu jest system Neuroforma dla ośrodków. Stanowisko Neuroforma wyposażone jest w zaawansowany system optyczny przetwarzający obraz w trójwymiarze oraz wyświetlacz, na którym ćwiczący widzi siebie w otoczeniu wirtualnych obiektów.

Technologia to otwiera ogromne możliwości projektowania ćwiczeń usprawniających funkcje ruchowe kończyn górnych i dolnych oraz kontrolę równowagi, przy jednoczesnym zaangażowaniu funkcji poznawczym. To połączenie treningu ruchowo-poznawczego jest szczególnie istotne w przypadku urządzeń do rehabilitacji neurologicznej.

System Neuroforma wyróżnia także innowacyjny moduł terapii lustrzanej, w którym tradycyjne lustro zostało zastąpione zaawansowaną analizą i transformacją obrazu z kamery. Dzięki tego typu rozwiązaniem Neuroforma stanowi bardzo konkurencyjną propozycję wśród sprzętów do rehabilitacji poudarowej.

Powiązane artykuły

Historia rozwoju telemedycyny

Historię rozwoju telemedycyny można podzielić na czasy przed oraz po rozwoju narzędzi do elektronicznego przesyłu informacji. Przyjmując ogólną definicję telemedycyny czyli świadczenie…

Lire la suite
Rehabilitacja z wykorzystaniem wirtualnej lub rozszerzonej rzeczywistości

Rehabilitacja w wirtualnej rzeczywistości to określenie takich metod rehabilitacji, które wykorzystują środowisko stworzone przy pomocy rozwiązań informatycznych. Powstaje coraz więcej narzędzi, które wykorzystują tę technologię jako uzupełnienie ćwiczeń lub jako podstawowę do oddziaływań rehabilitacyjnych

Lire la suite
Komputerowy trening umysłu i ciała

Połączenie tradycyjnego treningu umysłu ze znaną miłośnikom konsol do gry technologią, pozwalającą ruchami własnego ciała sterować postacią na komputerowym ekranie, może być przełomem w neurorehabilitacji.

Lire la suite